Dekarz – kim jest i czym się zajmuje?

Dekarz, jak podaje Słownik Języka Polskiego, to rzemieślnik zajmujący się kryciem i naprawianiem dachów. To osoba, od której zależy wytrzymałość i żywotność zadaszenia wielu budynków. Dekarz, poza wspomnianym wcześniej kryciem dachów, zajmuje się również takimi czynnościami jak montaż rynien i rur spustowych, montaż okien dachowych i montaż włazów wyjściowych na dach.

Wiedza i doświadczenie

Co robi dekarz
Solidny dekarz cechuje się dużą wiedzą i bogatym doświadczeniem z zakresu czynności dekarskich. Przed przystąpieniem do prac niezbędna jest profesjonalna analiza stanu konstrukcji nośnej wykonanej przez cieślę (jeśli konstrukcję tworzy drewniana więźba) lub montera konstrukcji budowlanych (jeśli konstrukcja jest wykonana ze stali). Analiza jest niezwykle ważna, gdyż spróchniałe bądź zaatakowane przez korniki belki mogą zadecydować o konieczności naprawy (polegającej najczęściej na wymianie konstrukcji). Dokonanie niedokładnej analizy (lub, co gorsza, niewykonanie tej analizy w ogóle), może doprowadzić do zawalenia się dachu.

Zanim profesjonalny dekarz rozpocznie swoją pracę musi również dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów. To pozwoli na spasowanie wszystkich elementów ze sobą i wyeliminuje ryzyko wystąpienia szczelin bądź innych nierówności. Tylko dzięki sumiennym pomiarom wszystkie elementy dachu będą do siebie dokładnie pasować, a dach będzie wyglądał estetycznie.

Inna bardzo ważna czynność – obróbki blacharskie – jest gwarancją szczelności dachu. Do tej grupy czynności można zaliczyć: montaż pasa nadrynnowego, montaż pasa podrynnowego, montaż koszy dachowych oraz wiatrownic, jak również wykonanie obróbek przyściennych na styku elementów dachu. Właściwe i dokładne wykonanie obróbek blacharskich uchroni pokrycie dachowe przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto gwarantuje sprawne odprowadzanie wody z dachu do rynien i rur spustowych oraz chroni przed dostawaniem się wody pod okap (część dachu wystająca poza budynek).

Praca dekarza

Współcześnie dekarz pokrywając dach decyduje się najczęściej na wykorzystanie dachówki albo blachodachówki. Zdecydowanie rzadziej tworzy pokrycie dachowe z wykorzystaniem łupków dachowych czy strzechy.

Kolejną ważną czynnością leżącą w kompetencjach dobrego dekarza jest instalacja podkładu dachowego. Jest to bardzo ważny element każdego dachu. Decyduje on o wytrzymałości budynku oraz jego odporności na warunki atmosferyczne.

Dobry dekarz, poza pracami związanymi z układaniem pokrycia dachu od nowa, oferuje również usługę naprawy i konserwacji już istniejących pokryć dachowych.

Dobry dekarz w Białymstoku i okolicach

(Łapy, Choroszcz, Czarna Białostocka, Supraśl, Suraż, Tykocin, Wasilków)

Na rynku lokalnym funkcjonuje wiele firm oferujących usługi dekarskie. Wykonanie solidnego dachu to zadanie dla firmy dekarskiej z doświadczeniem, której można zaufać. Tylko taka firma dekarska wykona dach, który będzie służył przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Jeśli szukacie firmy dekarskiej oferującej usługi wysokiej jakości, to wizyta na naszej stronie internetowej jest jak strzał w dziesiątkę! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami, aby przekonać się, że dekarstwo to nasza pasja. Opis oferowanych przez nas usług wraz z kosztami ich wykonania znajduje się w cenniku. Aby zapytać o szczegóły prac zapraszamy do kontaktu.