Co to jest więźba dachowa?
Więźba dachowa jest to innymi słowy kręgosłup dla dachu. Jest jego szkieletem, podstawą, na której spoczywa cały ciężar dachu. Szkielet ten budowany jest w zdecydowanej większości przypadków z drewna. Projekt więźby dachowej powstaje na podstawie indywidualnych założeń. Bierze się tu pod uwagę ewentualną funkcjonalność poddasza, rodzaj i kształt dachu, wysokość budynku, rozpiętość dachu oraz inne ewentualne obciążenia, takie jak, np. śnieg w zimie.
Jakie są rodzaje więźb?
Wyróżniamy następujące rodzaje więźb dachowych:
- krokwiowa– jest stosunkowo najprostszy typ. Stosuje się ją w sytuacji, gdy rozpiętość dachu jest nie większa niż 7,5 metra. Zazwyczaj stosowana jest pod lekki rodzaj dach.u
- krokwiowo jętkowa– stosujemy ją w przypadku dachu o preferowanej rozpiętości nieprzekraczającej 7-9 metrów. Zwykle tyczy się to dachów o dużym spadku, które wymagają dodatkowego podparcia.
- płatwiowo jętkowa– wykorzystywana jest przy dachach o rozpiętości 9- 11 metrów. Zawiera ona dodatkowe podpory, zwane ścianami stolcowymi
- płatwiowo kleszczowa– stosowana przy dachach o rozpiętości do 12 metrów.
- więźba z dźwigarami– przeznaczona jest ona do bardzo dużych dachów, których rozpiętość przekracza 12 metrów. Pod dachami tymi nie ma funkcjonalnego poddasza. Ten typ więźby stosuje się zazwyczaj w różnego rodzaju halach przemysłowych.
Budowa więźby dachowej
Podczas montażu całej konstrukcji należy pamiętać, by była ona odpowiednio sztywna. Warto zadbać o to by drewno służące nam jako materiał do wykonania więźby było odpowiednio suche, a cała konstrukcja budynku była odpowiednio stabilna, by utrzymać szkielet. Jest to bardzo ważne. Ostatecznie budynek ten ma nam służyć nie rok, nie dwa, ale wiele lat. Dobrze więc zatrudnić do jego budowy fachowców. Doświadczony dekarz powinien solidnie ocenić jakość drewna oraz zwrócić uwagę na niezauważalne dla innych detale w ten sposób, by cały projekt został wykonany solidnie.
Więźba dachowa cena
Ceny więźb dachowych są mocno zróżnicowane. Oczywistym jest, że im większy szkielet potrzebujemy, tym więcej za niego zapłacimy. W przypadku drewna pozyskanego z sosny bądź świerku zapłacimy za nie ok. 700-850 zł/ m3. Odrobinę tańsze jest drewno jodłowe. Jego cena to mniej więcej 600-700 zł/ m3. Koszty robocizny z kolei uzależnione są od stopnia skomplikowania preferowanego dachu. Jednak są to ceny, w przypadku prostego dachu dwuspadowego do ok. 20 zł/ m2 i w przypadku bardziej skomplikowanego dachu do ok. 40 zł/ m2. Trzeba jednak pamiętać, że cena ta może się różnić.