13 września 2018

Obróbki blacharskie

Nowy dach, czy to będący zwieńczeniem budowanego budynku, czy zakończeniem remontu istniejącego już domu, wymaga odpowiedniego wykończenia. Z całą pewnością blacha na dach wymaga najwyższej jakości obróbek blacharskich, które tylko jeżeli wykonane i zamontowane będą w odpowiedni sposób przez wykwalifikowanego dekarza, gwarantują długie, bezawaryjne i bezpieczne użytkowanie dachu.

Rodzaje obróbek blacharskich

Krycie dachu bez względu na rodzaj używanego materiału, czy jest to blachodachówka, blacha trapezowa czy dachówka lub gont, zwykle wymaga dokładnego wykończenia i zabezpieczenia, do którego dekarze wykorzystują obróbkę blacharską. Należy zwrócić uwagę, iż jest to produkt połączony z usługą – można zakupić gotowe elementy obróbek, ale jedynie ich właściwe zamontowanie gwarantuje odpowiednią funkcjonalność. Drugą możliwością jest dopasowanie odpowiednio dociętej i dogiętej blachy, które to znajduje zastosowanie zwłaszcza w nietypowych konstrukcjach.

Obróbki konieczne są w miejscach, gdzie znajdują się krawędzie pokrycia dachowego – na bokach połaci, wzdłuż okapów dachowych i koszy, a także wokół okien, kominów oraz jako zwieńczenia ścian attykowych. Każde z tych miejsc wymaga odpowiednio dobranych materiałów i wykonania trwałej konstrukcji, zapewniającej szczelność i właściwe odprowadzenie wody deszczowej, skroplin czy w przypadku niektórych konstrukcji – właściwą wentylację. Istotne jest aby dekarz wykonywał montaż zgodnie ze sztuką, gdyż błędy, niestaranność czy złe dopasowanie elementów mogą powodować zacieki na ścianach, nieszczelność pokrycia czy inne problemy.

Do najczęściej wykonywanych obróbek zaliczyć możemy:

  • pasy nad- i podrynnowe,
  • rynny koszowe,
  • wiatrownice,
  • kalenice różnego rodzaju,
  • obróbki komina, ogniomurów oraz przyścienne,
  • bariery śniegowe.

Materiały

Blacha na dachu wykorzystywana w elementach obróbki może być różnego rodzaju, w zależności od wymagań inwestora i oczekiwanej trwałości konstrukcji. Najczęściej używana blacha stalowa powlekana stanowi materiał stosunkowo tani i łatwy w obróbce, jednak tylko jego właściwy montaż i zabezpieczenie przez profesjonalne ekipy dekarskie umożliwia długie użytkowanie. Obróbki wykonać można również z trwałej, jednak sporo droższej blachy cynkowo-tytanowej lub też miedzianej.

Dobrym rozwiązaniem w miejscach o skomplikowanych kątach i załamaniach może być również elastyczna taśma aluminiowa lub ołowiana, która na przykład wokół komina czy przy wykończeniu koszy umożliwia szczelne łączenia. Często również używane są specjalne uszczelki gumowe, podwyższające szczelność konstrukcji w newralgicznych punktach.

Pamiętać należy, że tylko korzystanie z usług wykwalifikowanych i doświadczonych dekarzy zapewnia właściwy montaż pokryć dachowych oraz ich wykończenie. Równie ważne, co jakość materiałów jest profesjonalny ich montaż.